Norrköpings konstmuseum presenterar Olle Bonniérs omfattande och visionära konstnärskap, vari ingår Tesevs som visas i loop. Ansvarig är Helena Scragg.
Filmprogram:
Verk ur Filmforms distributionskatalog
Tesevs
Olle Bonniér
1965, 00:08:00
Olle Bonniér – Healing the Earth samlar verk från ett mer än 70 år långt liv som yrkesverksam konstnär. Mycket ung etablerar sig Olle Bonniér som en av pionjärerna inom den konkreta konsten. Healing the Earth vill vid sidan av denna bekanta historia lyfta fram en besjälad relation till naturen, ljudexperiment och visionära idéer som ger grund för att beskriva Olle Bonniér som en av Sveriges mest orädda och betydande konstnärer. Utställningen är Konstmuseets storsatsning för 2025 och visas på museets entréplan, en yta på 600 kvadratmeter.
Med en oerhörd känslighet ville Olle Bonniér skapa förbindelselänkar mellan mikro- och makrokosmos, mellan nu- och dåtid och mellan allt levande. I denna holistiska anda presenterar Norrköpings Konstmuseum utställningen Healing the Earth som genomförs i samband med 100-årsjubileet för Olle Bonniérs födelse i Kalifornien 1925.
I utställningen visas måleri, teckningar, grafiska blad och sällan visade rumsliga installationer.